Pozostałe artykuły
- Odcienie bieli- jak je dopasować do wnętrza?
- Beże i szarości w aranżacji wnętrz
- Nowa farba na starą warstwę
- Jak pomalować pokój dziecka?
- Równe odcięcia farby dzięki taśmie malarskiej
- Jak sprawić, aby mały pokój stał się optycznie większy?
- Jak przygotować pomieszczenie przed malowaniem?
- 5 zestawień kolorów ścian do Twojego mieszkania
- Wpływ kolorów wnętrz na samopoczucie domowników
- Kolor ścian w sypialni, a długość snu
- Jak usunąć tłuste plamy, pleśnie i grzyby przed malowaniem?
- Jak dobrać produkty do malowania?
- Jak zamaskować starą tapetę ścienną?
- Teoria koloru a wybór farby do wnętrz
- Zlecamy malowanie zawodowcom
- Współczynnik kontrastu i stopień połysku
- Klasa odporności farby na szorowanie
- Malowanie z pokładem czy bez?
- Usuwanie zabrudzeń ze ściany
- Jak przygotować malowaną powierzchnię?
- Satyna, czy mat? Jakie wykończenie wybrać?
Jaki kolor wybrać do kuchni, aby aranżacja była spójna?
data dodania: 15.04.2020Kuchnia jest ważną częścią każdego domu. Spędzamy w niej mnóstwo czasu, między innymi przygotowując posiłki dla siebie i bliskich. W kuchni często też je spożywamy, ponieważ nie wszyscy mogą sobie pozwolić na oddzielną jadalnię. Dlatego zależy nam, aby pomieszczenie to było możliwie jak najlepiej urządzone - przytulne i jasne. Jakie kolory ścian będą najlepsze, by aranżacja była spójna? Których odcieni najlepiej użyć, żeby później miło spędzało się w niej czas?
Jest to z pewnością specyficzne i wyjątkowe miejsce każdego domu. Tu coś się wyleje, tam pobrudzi, gdzieś wykipi – przy tak intensywnej eksploatacji śnieżna biel szybko może przestać być “śnieżna”. Dlatego też warto zastosować farbę odporną na szorowanie.
Greinplast Ceramic to kolekcja farb ceramicznych, których parametry pozwalają je wykorzystać w miejscach często i intensywnie użytkowanych – na przykład w kuchni. Paleta kolorów jest zaś na tyle duża, że łatwo coś znaleźć do każdego pomieszczenia.
Jasne kolory do jasnych mebli
Ostatnie trendy radzą używać w kuchni jasnych barw – zarówno jeśli chodzi o meble, jak i o ściany. Kuchnie zwykle są pomieszczeniami małymi, więc jasne kolory pomogą je nieco powiększyć optycznie – ciemne mogłyby zbytnio przytłaczać. W wielu wypadkach stosuje się nawet biel – jedynie poprzetykaną nieco ciemniejszymi elementami, albo nawet i nie. Warto jednak używać również jasnych kolorów, które są połączeniem tych mocniejszych z bielą właśnie – taka rozmyta biel może być o tyle lepsza, że kuchnia jest przecież miejscem, gdzie wiele się dzieje. Z jasnych odcieni, jako dodatek do jasnych mebli i sprzętu, najlepiej sprawdzą się:
- Jasna wełna
- Szlachetny beż
- Południowe cappuccino
- Waniliowa biel
- Pudrowy dotyk
- Chińska porcelana
- Lodowy błękit.
Barwny kontrast w kuchni
W kuchni warto bawić się kolorami. Ciekawe efekty dają kontrastowe kompozycje – na przykład bieli z czernią lub z kolorem kawowym, beżem, a nawet czerwienią. Jeśli mamy jasne meble, możemy pokusić się o bardziej energetyczny odcień na ścianach. Kuchnia niekoniecznie musi prezentować się elegancko – może pozytywnie nastrajać do życia, dodawać energii. Kolejny pomysł to kompilacja dwóch barw na ścianach – na przykład jedną, główną, malujemy mocniejszym kolorem, a pozostałe nieco bledszymi, choć nawiązującymi do tego głównego.
Wśród propozycji Greinplast Ceramic interesujące będą zestawienia:
- Ultramalina i Dziewczęca bajka
- Koralowe muśnięcie i Róż Wenecki
- Brazylijski Ametyst i Lawendowy róż
- Wiosenna trawa i Białe winogrono
- Lazurowa toń i Morska bryza.
Kolory ścian do ciemnych mebli
Może się zdarzyć i tak, że w kuchni zechcemy mieć ciemne meble – nie wszyscy przecież marzą o tych jasnych. Zwłaszcza w przestronnych kuchniach ciemne meble świetnie się prezentują oraz dobrze komponują ze srebrnymi czy czarnymi urządzeniami. Do ciemnych mebli warto jednak dodać coś jasnego – jakieś bardziej wesołe elementy, żeby całość nie prezentowała się przygnębiająco. Najlepiej jednak unikać samej bieli, by kontrast nie był zbyt duży i ponury. To, co ładnie się prezentuje przy ciemniejszych ścianach i jasnych meblach, niekoniecznie będzie dobrze wyglądać w odwrotnej kompozycji.
Z meblami w ciemniejszych barwach doskonale współgrają beże oraz kolor kawowy. Dzięki takiemu zestawieniu kuchnia stanie się przytulna. Jeśli zaś zdecydujemy się na kolor bardziej szary (na przykład Szykowny marmur czy Kaszmirową szarość), dobrze jest zadbać o odpowiednie oświetlenie, aby kuchnię nieco rozświetlić, ożywić. Można też dodać do niej wyrazisty akcent – na przykład czerwony blat czy pas na ścianie w kolorze Czerwieni kubańskiej. To doda jej energii.
Warto poświęcić nieco czasu na wybór kolorów do naszej kuchni, oprócz wysiłku włożonego w wybór jej wyposażenia. Odpowiednio skomponowana kolorystyka zapewni nam komfort korzystania z tego ważnego pomieszczenia w naszym domu.