Pozostałe artykuły
- Odcienie bieli- jak je dopasować do wnętrza?
- Beże i szarości w aranżacji wnętrz
- Nowa farba na starą warstwę
- Jak pomalować pokój dziecka?
- Równe odcięcia farby dzięki taśmie malarskiej
- Jak sprawić, aby mały pokój stał się optycznie większy?
- Jak przygotować pomieszczenie przed malowaniem?
- Jaki kolor wybrać do kuchni, aby aranżacja była spójna?
- 5 zestawień kolorów ścian do Twojego mieszkania
- Wpływ kolorów wnętrz na samopoczucie domowników
- Kolor ścian w sypialni, a długość snu
- Jak usunąć tłuste plamy, pleśnie i grzyby przed malowaniem?
- Jak dobrać produkty do malowania?
- Teoria koloru a wybór farby do wnętrz
- Zlecamy malowanie zawodowcom
- Współczynnik kontrastu i stopień połysku
- Klasa odporności farby na szorowanie
- Malowanie z pokładem czy bez?
- Usuwanie zabrudzeń ze ściany
- Jak przygotować malowaną powierzchnię?
- Satyna, czy mat? Jakie wykończenie wybrać?
Jak zamaskować starą tapetę ścienną?
data dodania: 05.10.2015Wbrew pozorom, aby zmienić kolor pomieszczenia nie musimy zrywać ze ściany starej, papierowej tapety ściennej. Usuwanie tapety siłą – szczególnie, naklejonej wiele lat temu – może spowodować nieoczekiwane uszkodzenie ściany. Jeśli niechciana tapeta jest w dobrym stanie i dobrze przylega do ściany (nie odkleja się), to nie ma potrzeby tracić czasu na jej zrywanie. Możemy ją zamalować, wykorzystując do tego na przykład farbę Greinplast Ceramic.
Uwaga! Nie wszystkie rodzaje tapet nadają się do pomalowania. Na rynku oferowane są specjalne tapety przeznaczone do malowania. Do tego celu nadają się tapety winylowe, które oznaczone są przez producenta jako tapety do malowania, tapety z włókna szklanego, a także tapety z raufazy. Renowacji można poddać również stare tapety winylowe i papierowe, pod warunkiem, że zostaną dokładnie odtłuszczone i podklejone w miejscach, gdzie nie przylegają do ściany.
Poniżej zamieszczamy kilka istotnych informacji, które wyjaśnią w jaki sposób można zamaskować starą, papierową tapetę ścienną.
1. Upewnij się, że cała powierzchnia tapety dobrze przylega do ściany. Jeśli tak nie jest, podklej odstające fragmenty tapety.
2. Przed przystąpieniem do zamalowywania starej tapety, należy dokładnie odtłuścić całą jej powierzchnię. Można to zrobić lekko wilgotną gąbką nasączoną mieszanką wody z detergentem. Po tym zabiegu należy odczekać, aż powierzchnia wyschnie.
3. Nie jest to konieczne, ale zaleca się nałożyć dwie warstwy farby, aby mieć pewność, że tapeta zostanie idealnie zamaskowana.
4. Malować można wałkiem, bądź pędzlem, ale najlepszym rozwiązaniem jest malowanie przy użyciu pistoletu natryskowego (rozprowadza farbę niezwykle równomiernie).
5. Jeśli zdecydowałeś się na malowanie wałkiem, a tapeta posiada wypukły wzorek, zaleca się wybranie wałka z nieco dłuższym włosiem (tak aby farba dotarła do każdego zakamarka).